To już ósma edycja akcji Lata w mieście poświęconego wszystkim pociechom, które pozostały w Warszawskich domach. Firma ATA organizuje ten event by wesprzeć najmłodszych, którym nie koniecznie dobrze układają się plany wakacyjne. Przez około miesiąc – mogą brać udział w zajęciach poświęconych modelarstwu samochodowemu. Finał Rajdowego Lata w Mieście 2023 to huczna impreza na zakończenie całej letniej akcji.

Wziąć udział w zajęciach oraz w wielkim finale mogły dzieci w wieku szkoły podstawowej – od 6 do 14 lat i to całkiem bezpłatnie. Zajęcia dla nich zostały zorganizowane w CH Blue City przy fontannie. To centralne miejsce galerii, w którym na potrzeby akcji zbudowano duży tor dla autek RC oraz rozłożono pokaźny tor slotcarów Carrera. Po zajęciach każdy, kto tylko chciał mógł na własną rękę wypożyczyć model i pod czujnym okiem instruktorów poznać lub szkolić swoje umiejętności w zdalnym sterowaniu samochodami w skali 1:10. Dla wielu juniorów to pierwszy krok w wejściu w świat modelarstwa. Dzięki tym zajęciom dzieci mogą zapoznać się z technikami jazdy, nieco poznać zasady zachowania się na torze, a ambitniejsi także zasady działania takich aut. Co roku część – ostatnio coraz większa, postanawia rozszerzyć swoje zainteresowania tym hobby i rozpoczyna właśnie w ten sposób swoją karierę modelarską. Jednakże nie czas o tym pisać jak, ją rozwijać.

W całym okresie akcji lata w mieście na torze w Blue City pojawiło się i spróbowało tej zabawy około 4000 dzieci. Czynny udział w zajęciach i sklasyfikowanych do Finału było ponad 200. Z tych wszystkich osób około 120 pojawiło się w ubiegłą niedzielę by po raz pierwszy poznać smak rywalizacji. Oczywiście cała formuła była tak stworzona by maksymalnie zapoznać uczestników ze światem zawodów. W odróżnieniu do rozgrywanych zawodów w naszym kraju jak i gdziekolwiek indziej, to organizator zapewniał sprzęt. Samochody były dostosowane do umiejętności początkujących, a więc nie były szybkie. Obsługa techniczna dbała o ich sprawność i o to by ta pierwsza rywalizacja była jak najbardziej fair’s play.

Ze względu na tak dużą frekwencję uczestników organizator miał poślizg czasowy, w rejestracji i w przygotowaniu zawodów, jednakże udało się rozegrać wyścigi 16 grup. W każdej grupie ścigało się po 8 zawodników i zawodniczek, którzy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Z każdej kategorii wiekowej wyłoniono po 8 najlepszych zawodników i rozegrano dla nich 3 minutowy wyścig finałowy. Na tej podstawie wyłoniono i nagrodzono po 3 najlepszych zawodników.

Jednak na tym nie koniec. Ze względu na olbrzymie wsparcie CH Blue City, Bawaria Motors Janki, Carrera, Automobilklub Polski, firma ATA przeprowadziła także wyścigi na torze dla slotcarów i wyłoniła trzech zwycięzców W tej rywalizacji również wzięło gro uczestników.. Nagrody ufundowała oczywiście firma Carrera, a nagrodzeni otrzymali oczywiście jej wspaniałe produkty. A i to nie wszystko, organizatorzy wspięli się na sam szczyt. Wszystkie dzieci biorące udział w turnieju otrzymały koszulki, dyplomy, puchary oraz wspaniałe nagrody!!! – Mimo zaciętej rywalizacji nie było przegranych…. Poniżej mała galeria – Finał Rajdowego Lata w Mieście 2023 – zapraszam:

Szczególne podziękowania od Organizatorów dla wspierających to wydarzenie: CH Blue City, Bawaria Motors, Automobilklub Polski, ATA Świat Modeli. Dla wszystkich osób prowadzących, instruktorów, dla ekipy technicznej oraz za szczególne zaangażowanie dla Pana Niko, bez którego nie odbyła by się ani jedna edycja. Z niecierpliwością czekamy na video relację od Szymona z RC Noobs – wkrótce link do kanału na YT.

A ze swojej strony zapraszam już teraz do obejrzenia podobnych relacji między inni z zawodów, RLwM2017 oraz na najbliższe zawody we wrześniu – wkrótce na FB oficjalna zapowiedź!!