W pierwszy weekend po nowym roku zawitaliśmy kolejny raz w podwarszawskim Błoniu. Zawodnicy modeli terenowych spotkali się na III Runda HMP Offroad 2024, by kontynuować walkę w sezonie zimowym…

W Centrum Sportu w Błoniu Komisja Modeli Samochodowych z Automobilklubu Polski, przy wsparciu Gmina Błonie gościła już po raz trzeci modelarzy na zawodach o tak wysokiej randze.

Pierwsze wyścigi zorganizowane w Błoniu wzbudziły szerokie zainteresowanie wśród mieszkańców. Zaś kolejne wręcz ich rozpaliły, nie chcieli więcej biernie się przyglądać. Zapragnęli by ich pociechy wstąpiły w świat modelarski. Ów potencjał dostrzegli włodarze. Nawiązała się współpraca pomiędzy KMS Automobilklubu Polski a Gminą Błonie, której owocem było powstanie Szkółki RC Błonie. Dzięki niej młodzi adepci zaczęli wkraczać w świat modelarstwa samochodowego. Pod okiem doświadczonych instruktorów swoją przygodę rozpoczęli od składania autek. Po zaledwie kilku zajęciach apetyt na jazdy autkami był tak duży, że w ostatnią sobotę minionego roku zorganizowano Mini Zawody. Wzięło w nich udział blisko 30 adeptów z nowo powstałej szkółki.

Atmosfera i rywalizacja tak pobudziły najmłodszych, że zapragnęli wystartować w wysokiej rangi zawodach. Naciski były olbrzymie, jednak po mimo prężnie działającej szkółki starty w Mistrzostwach Polski jeszcze dla większości były poza zasięgiem. Postanowiono więc, dołączyć najmłodszych i pozwolić im pojechać gościnnie na torze dla profesjonalistów. Chętnych dzieci do jazdy na tym torze było aż tyle, że stworzyli oni dwie grupy niejako równorzędne z doświadczonymi zawodnikami. Oczywiście organizatorzy przewidzieli dla nich oddzielną klasę. Zatem najmłodsi rywalizowali jedynie między sobą. W sobotę ścigali się w dwóch kwalifikacjach, zaś w niedzielę w dwóch finałach.

Natomiast zawodowcy tych startów mieli znacznie więcej – 6 w sobotę i 4 w niedzielę. Najmłodsi otrzymali pełne wsparcie od Instruktorów oraz od Komisji Modeli Samochodowych zarówno na poziomie technicznym jak i merytorycznym. Wyścigi we wszystkich biegach rozegrano na dokładnie takich samych zasadach jak dla zawodowców. Czas wyścigów, tor, profesjonalny pomiar czasów – to wszystko po to by najmłodsi mogli się poczuć jak zawodowcy. I jak to w prawdziwym sporcie samochodowym nie obyło się bez kraks, awarii wypadków….

Wśród gości tych zawodów pojawił się Ojciec świeżo upieczonego Mistrza Świata – Michała Orłowskiego. Podziwiając występy dzieci, z łezką w oku wspominał o tym jak wraz z synem rozpoczęli swoją przygodę. Co ciekawe było to jakieś 16-17 lat temu i wówczas Michał zaczynał niemalże identycznie. Pierwszy kontakt z modelem, zajęcia w szkółce RC, chwilkę później Mini-Zawody…. a nieco później Mistrzostwa Polski….. a dziś – tytuł Mistrza Świata zdobyty na Florydzie.

Warto nadmienić iż w 3 eliminacji wystartowało ponad stu zawodników, którzy ścigali się prawie 150 modelami – oczywiście niektórzy startowali więcej niż jednej klasie. Udział najmłodszych zawodników był niestety ograniczony. Zasadniczo z dwóch względów, ani sami zawodnicy nie byli jeszcze przygotowani do tak olbrzymich zmagań. Po raz pierwszy jeździli na tak dużym torze – obejmującym niemalże 600m2 parkietu hali. Ani też nie było możliwości technicznej aby młodzicy mogli brać udział w aż tylu wyścigach.

Mówią że nie ma cudów – a jednak – już dziś wiadomo, że w najbliższy weekend kolejne zawody. Tym razem będą to drugie Mini-Zawody, ale w odróżnieniu od pierwszych i ze względu na apetyt rywalizacji będą one rozgrywane w trybie dwu dniowym – w pełnej formule jak MP. Oczywiście udział będą brali podopieczni Szkółki RC Błonie. Wszystkie wyścigi Modeli RC były i jak zadeklarowano będą wspierane przez Burmistrza Gminy Błonie Pana Zenon Reszka, Dyrektora Centrum Sportu Błonie Pana Włodzimierza Leduchowskiego oraz Automobilklub Polski – Komisję Modeli Samochodów. A więc zapraszamy na kolejny emocjonujący weekend!!

Zapraszam do obejrzenia obszernej galerii, a poniżej zamieszczam wyniki – III Runda HMP Offroad 2024:

Uczestnicy ze Szkółki RC Błonie:

Fragmenty walki na torze zawodników biorących udział w MP:

Przyłapani w serwisie modeli:

Przy torze:

Oraz trochę kadrów z kontroli technicznej:

Kolejna paczka fotek z walki na torze: