Canon Polska zorganizował dzień otwarty, podczas którego można było przyjrzeć się, potrzymać w rekach, i przetestować nowe produkty.
„Canon Open Day R5 R6” – to dla mnie możliwość poznania nowych modeli z linii EOS. Zapewne wiecie, że R5 i R6 są kontynuacją serii 'R’ bezlusterkowców….

Czym są te aparaty? – wszystko wskazuje na to, że są one następcami modeli EOS’ów 5 i 6, w konstrukcji bezlusterkowej. Pomimo pojawienia się nowych modeli ich starsze wersje pozostaną na rynku. Czy to wskazuje na to, że użytkownicy chętniej się przesiądą na nowe eRki? Będąc w Canonstore postanowiłem skupić swoją uwagę na R5. Ponieważ wszelkie testy obu aparatów krążące po internecie wskazują, że to w pewnym stopniu są bliźniacze modele. R5 kierowany bardziej do profesjonalistów, zaś R6 bardziej do zaawansowanych użytkowników – półprofesjonalistów, amatororów….?? Od strony użytkowej R5 jest konstrukcją o lepszych parametrach, większa – 45MPix matryca, nieco większe body, bardziej zaawansowane funkcje łączności…

R5 + RF 15-35mm: ISO 8000 1/250s f/5,6 15mm

A z drugiej strony w obu mamy po raz pierwszy system IBIS – czyli stabilizację matrycy w korpusie. Nowoczesny system ustawiania ostrości z rozpoznawaniem ludzi, oczu – ludzkich i zwierzęcych. Moje pierwsze wrażenie było niesamowite. Trzymając R5 po raz pierwszy, nie mogłem się odnaleźć. Ale wystarczyło mi dosłownie kilka chwil by się przestawić. Autofocus R5 i R6 pracuje znacząco inaczej. Ma on co prawda możliwość pracy z wyznaczonymi polami – tak jak w lustrzankach. Jednakże fotografując ludzi lub zwierzęta to się wydaje zbędne, bo gdy tylko w kadrze pojawia się postać ludzka lub zwierzęca aparat automatycznie je rozpoznaje. Oczywiście w tym trybie pracy fotografujący nie musi zupełnie używać jakiegokolwiek manipulatora do celowania punktem ostrości. Dodam, że ta funkcjonalność znacząco została poprawiona względem eRki. Być może w krótce będę miał możliwość bliższego i dokładniejszego poznania jednego z tych dwóch modeli, wówczas podzielę się swoimi odczuciami.

Nowe obiektywy RF

Poza dwoma body można było także przetestować (niestety, tylko na miejscu) kilka obiektywów. W śród nich takie nowości: RF 100-500, RF 600 f11 i RF 800 f11. Sceptycznie byłem nastawiony do tych dwóch ostatnich. Jak się okazało niepotrzebnie. Canon skonstruował te szkła, tak by mogli się nimi zainteresować amatorzy fotografii. Dla nich takie ogniskowe były do tej pory poza zasięgiem cenowym. Nie da się ukryć że 'eLki’ o tych parametrach są używane przez zawododowców i to także nielicznych. Ze względu na przeznaczenie jak i cenę, ba nawet używane kosztują bardzo dużo.

R5 + RF 100-500mm: ISO 4000 1/250s f/7,1 500mm;
zdjęcia skutera wykonane przez witrynę sklepową

Nowe RFy będą stały na półce w okolicach 5 tys. zł. co sprawi że być może nie tylko amatorzy się nimi zainteresują. Drugim argumentem za to ich waga i niewielkie rozmiary. Są na prawdę bardzo lekkie, co także sprawia że łatwiej się nimi posługiwać. Największą ich wadą jest oczywiście światło siła. Utrudnia to fotografowanie przy słabym oświetleniu. Aczkolwiek mają także jeszcze jedną zaletę, a mianowicie dość dobrze rzucają światło na matrycę, co w rezultacie daje dobrej jakości obrazek. Można by powiedzieć, że parametr jakość / cena jest dość wysoki.

R5 + RF 600mm: ISO 5000 1/800s f/11 600mm
R5 + RF 800mm: ISO 5000 1/800s f/11 800mm

Krótka sesja z modelką na Canon Open Day

Pod koniec prezentacji pojawiła się modelka i wszyscy obecni mogli testować sprzęt w warunkach studyjnych. Ja postanowiłem nie korzystać z udostępnionego systemu błyskowego, lecz wykorzystać zastane światło by zrobić kilka próbnych fotek przy wysokim ISO – poniżej wybrane fotki bez jakiejkolwiek obróbki, poza wywołaniem do JPG i zmniejszeniem rozmiaru.

R5 + RF 28-70mm: ISO 500 1/125s f/2.0 70mm
R5 +RF 70-200mm f/2.8: ISO 12800 1/100s f/4 172mm
R5 +RF 70-200mm f/2.8: ISO 12800 1/125s f/4 115mm

Dziękuję firmie Canon Polska jaki Cyfrowym.PL za możliwość uczestniczenia w tym dniu, oraz za udostępnienie sprzętu.

Oby coraz częściej były organizowane takie akcje jak Canon Open Day w celu możliwości bliższego poznania nowości.

Zapraszam również na mój funpage,
lub do obejrzenia innych fotoreportaży