Takie pytanie często pada. Ja również mam swoje przemyślenia i często do nich wracam, rozważając zakup lub zmianę sprzętu na lepszy.

Po wielu latach doświadczeń wiem że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania. Można wysunąć wiele zgodnych i sprzecznych wniosków. Z tego względu postanowiłem się podzielić z Wami swoimi.

  • Jeśli jesteś początkującym fotografem i wybierasz swój pierwszy sprzęt, dopasuj go do swojego budżetu – lepszy sprzęt oferuje więcej funkcji szersze możliwości ale może się okazać, że na początku swojej foto przygody będzie Cię to przytłaczać a wręcz zniechęci, a ostatecznie dojdziesz do wniosku, że to nie dla Ciebie.
  • Jeśli jesteś świadomym fotografem, to z dużym prawdopodobieństwem lepszy sprzęt będzie miał pozytywny wpływ na twoją twórczość, zastanów się tylko czy stać Cię na na niego. Z jednej strony coraz to nowsze modele oferują coraz lepszą technologię sprzętową, ale czy na pewno dla lepszych zdjęć Twój obecny sprzęt wymaga wymiany? Warto zweryfikować swoje umiejętności. Fotografia od samego początku jest dziedziną o nieustannym rozwoju. Rozwijaj się! Bądź kreatywny, po mimo wielu ograniczeń, nawet tych sprzętowych.
  • Jeśli jesteś PRO, to na pewno znakomicie się orientujesz w swojej sytuacji i jeśli czujesz to że lepszy/droższy sprzęt otworzy przed Tobą kolejne drzwi w doskonaleniu swojego rzemiosła. Rozważ rozsądnie jego wymianę, ulepszenie…

Jeśli masz swoje ciekawe przemyślenia, to zapraszam do dalszej dyskusji, którą rozpocząłem na swoim profilu

Andrzej