Na warszawskim Bemowie w SP357 – a dokładniej na jej sali gimnastycznej rozegrano 3 rundę eliminacji Mistrzostw Posli dla zdalnie sterowanych modeli samochodów typu offroad. Organizatorzy w piątek, po zajęciach lekcyjnych wybudowali olbrzymi tor z przeszkodami na którym podczas ostatniego weekendu rozegrano III EHMP Offroad 2023.

Tradycyjnie był to tor dywanowy, a dokładniej z wykładziny jaką zawodnicy spotykają na międzynarodowych zawodach. I nie bez przyczyny – bo to przecież kolejna runda Mistrzostw Polski rozgrywana pod skrzydłami Automobilklubu Polski. Przy wsparciu firmy ATA oraz pod patronatem Burmistrza Bemowo! To wspaniałe wydarzenie trwało dwa dni. Pierwszy przeznaczono na treningi oraz na 4 kwalifikacje.

Zaś w niedzielę zawodnicy zajęli pozycje startowe zgodnie z sobotnimi osiągnięciami i walczyli o najwyższe pozycje. Jednak warto nadmienić iż w klasach offroadowych wystartowało blisko sto modeli. Natomiast tylko w jednej z klas ponad 40 zawodników. Cieszy nas wszystkich fakt, że się podnosimy po tych niezwykle trudnych chwilach. I powracamy do naszych zajęć także tych hobbystycznych. Tak prawdę mówiąc to już nie pamiętam kiedy ostatnio tylu zawodników startowało w jednej klasie. Ten trend przyrostowy napawa optymizmem. Takie Hobby jak zawody modeli RC to nie tylko wyśmienita zabawa. To także ciężka nauka zarówno dla zawodników, mechaników jak i organizatorów.

W SP357 sala gimnastyczna do małych nie należy jednak przy takiej frekwencji trzeba było zorganizować dodatkowe miejsca serwisowe. A, było trochę ciasno – ale coś kosztem czegoś – zawodnicy oczekują jak największego toru – żeby było szeroko na przeszkodach i w zakrętach – wówczas można wyprzedzać. Ale strefa serwisowa też nie może być za mała – bo przecież oczywistym jest że trzeba mieć komfort w przygotowaniu się i modelu do startów. Na hali musi się znaleźć także miejsce dla osób serwisujących na torze – a więc ciągi komunikacyjne by móc dotrzeć bezpiecznie w każde miejsce na torze.

Odseparowane miejsce dla sędziego głównego i pomiarowego. Zaś zawody bez kontroli technicznej – raczej nie mają sensu – i tu trzeba pilnować by przestrzegano przepisów. To co miło zaskoczyło zawodników – to wspaniały gest organizatora pod kątem wyżywieniowym. Catering zawsze mile widziany – szkolna stołówka stanęła na wysokości zadania w sobotę mieliśmy spaghetti a w w niedzielę kanapkowy poczęstunek. Ważne jest to, że nikt nie był głodny – a to wszystko w cenie startowego!

A więc wracając do zawodów: Sobota – dzień treningów i kwalifikacji – ja skupiłem się na tym co działo się w strefie serwisowej – czyli w tzw. kuluarach III EHMP Offroad 2023:

Niedziela – wiadomo dzień najważniejszy dla zawodników. Każdy walczy jak 'lew’ o jak najlepszą pozycję – bo to nie jest bez znaczenia w zawodach tej rangi. Na sukces końcowy pracuje się cały sezon, każda runda to walka o pozycję w rankingu Mistrzostw Polski! To dokładnie widać podczas poszczególnych startów:

W krótkich przerwach pomiędzy startami w finałach należy pamiętać o przygotowaniu maszyn, odpoczynku, posiłku a także o wywiadach dla mediów :). Czasem nie zaszkodzi skonsultować swój setup z bardziej doświadczonymi kolegami:

Tuż przed dekoracją bardzo miłym akcentem są drobne upominki i nagrody:

I tak dwa dni zaciętej walki dobiegają końca i nadchodzi czas na podsumowania i dekoracje najlepszych:

Wyniki:

ET-10 Buggy 2WD Stock 13.5

 1. Tomek Wysocki
 2. Paweł Hert
 3. Marcin Czech

ET-10 Buggy 4WD

 1. Bartek Zalewski
 2. Piotr Stankiewicz
 3. Jan Zalewski

ET-10 Buggy 2WD

 1. Bartek Zalewski
 2. Jan Zalewski
 3. Seweryn Skowroński

ET-10 Buggy 4WD Stock 13.5

 1. Wiktor Deląg
 2. Paweł Gut
 3. Paweł Czajkowski

E-10 2WD Buggy Tamiya

 1. Paweł Florczak
 2. Mateusz Nowak
 3. Kacper Florczak

ET-10 Truck Pro

 1. Łukasz Piecyk
 2. Radosław Czekalski
 3. Arkadiusz Osowski

ET – Open

 1. Jakub Lukasek
 2. Emil Pieczywek
 3. Adam Burcewicz

ET-10 Buggy 2WD Super Stock 13.5T

 1. Marcin Czech
 2. Tomek Wysocki
 3. Paweł Hert

Juniorzy z ET-10 Buggy 2WD Stock 13.5:

Wszystkim zwycięzcom – wielkie brawa. Organizatorom, wspierającym serdecznie dziękujemy za kolejną wspaniała imprezę sportową! A już dziś zapraszamy na kolejne zawody – zawodników oraz oczywiście kibiców! Do zobaczcie na torze!

Więcej racji z zawodów znajdziesz w dziale RCcars, a oprócz tego zachęcam do zwiedzania profilu na Facebooku